Jakie kryteria należy spełniać, by wynająć auto z wypożyczalni?

Jakie kryteria należy spełniać, by wynająć auto z wypożyczalni?

Będąc na wyjeździe służbowym lub wycieczce ważna jest możliwość komfortowego poruszania się po wybranym miejscu. Z różnych przyczyn nie zawsze wybieramy się w podróż własnym samochodem. Niekiedy też zdarza się awaria pojazdu. Chcąc cieszyć się wygodą, jaką daje jazda na czterech kółkach, można wynająć auto z wypożyczalni. Jednak, aby to zrobić, trzeba spełniać określone wymogi. Jakie?

Odpowiedzialność wypożyczalni samochodów

Należy zaznaczyć, że właściciel wypożyczalni jest odpowiedzialny za pojazdy, które wynajmuje. Dlatego też musi pilnować, komu pozwala na kierowanie samochodem. Wynajmując auto osobie, która nie ma odpowiednich uprawnień, popełnia się przestępstwo, o czym mówi kodeks karny. W związku z tym sprawdza się tożsamość osoby rezerwującej pojazd. Dlatego należy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport oraz prawo jazdy.

Warunki niezbędne do podpisania umowy

Każda wypożyczalnia aut ustala kryteria dotyczące wynajmu pojazdu. Bardzo często możliwa jest rezerwacja samochodu, jeśli ukończyło się nie 18. a 21. rok życia. Dzięki temu wynajmujący ma pewność, że pojazdem będzie się poruszać doświadczony kierowca. Nierzadko ustalona jest również górna granica wieku po to, by jazda była jak najbardziej bezpieczna.

Zdarza się, że przed wynajęciem samochodu konieczne jest wpłacenie kaucji. Kiedy indziej należy okazać dokument udowadniający, że ma się stały dochód lub aktywne konto w banku. Sprawia to, że wypożyczający auto ma pewność, że otrzyma zapłatę. Przed wynajęciem pojazdu konieczne jest także podpisania umowy, w której zawarte są informacje o pokryciu ewentualnych mandatów czy też zatankowaniu samochodu do pełna przed jego oddaniem. Najlepiej zapytać daną wypożyczalnię, jakie ma kryteria, dotyczące wynajęcia auta, aby mieć pewność, że się je spełnia.